Tillbaka till översikten

IoT Studio – premiär för diwise

Nyheter
Diwise - en plattform som förändrar Sverige

Den 22 april deltog Masarin Consulting på IoT Studio — ett digitalt spridningsevent arrangerat av Bron Innovation och Mittuniversitetet, med stöd av IoT Sverige. Eventet samlade drygt 80 deltagare från hela landet: kommuner, regioner, näringsliv och akademi, alla med ett gemensamt intresse för hur sakernas internet kan skapa verklig samhällsnytta.

Avslutning på IoT för Tillgänglighet

IoT Studio markerade slutfasen av projektet IoT för Tillgänglighet, den Vinnova-finansierade IoT-hubben i Sundsvall som pågått sedan 2018 och där vi i Masarin har varit en av tio projektparter. Syftet med eventet var att visa upp de tjänster och lösningar som projektet lett fram till — och att blicka framåt mot hur de kan kommersialiseras och spridas nationellt. Projektet omsatte totalt 24 miljoner, varav Vinnova stod för hälften och lokala aktörer för den andra. Masarins del av arbetet var betydande och växte under projektets gång i takt med att den centrala IoT-hubben diwise blev projektets fokuserade leverans. Totalt uppgick utvecklingskostnaderna för diwise till 4,6 msek varav ersättning tillbaka till Masarin från Vinnova blev 1,7 msek, en medfinansieringsgrad på 62,5%. Så viktig och angelägen är den regionala utvecklingen.

Vår film premiärvisades för första gången

Under IoT Studio fick vi möjlighet att visa den introduktionsfilm som vi producerat om diwise. I filmen berättar Peter Axelsson om plattformens resa från hackathon-idé till öppen IoT-kommunikationsplattform, och hur den fungerar som en gemensam digital infrastruktur som frikopplar verksamhetssystem från den underliggande komplexiteten i sensorer, nät och kommunikationsprotokoll. Peter var en av de ursprungliga deltagarna på Good Tech Hack 2018 och har varit en del av projektet under hela perioden.
Filmen finns tillgänglig på YouTube: https://youtu.be/DFe02RQEaF8

Veckan innan IoT Studio publicerade vi också ett längre inlägg där vi presenterade diwise mer ingående — vad plattformen är, hur den fungerar och vilken roll den spelar i den smarta staden. Vill du läsa mer om diwise hittar du den här: Diwise — en plattform som förändrar Sverige.

Panelsamtal om data som grundresurs

Efter filmen deltog Peter i ett panelsamtal som modererades av arrangören Bron Innovation. Grundfrågan var: Data är en grundresurs för innovation och IoT gör det möjligt att samla in det sakerna har att berätta för oss — hur behöver man tänka för att göra det riktigt lyckosamt?

Med i panelen var bland andra Marcus Matteby från Sundsvalls kommun, Petra Malmberg, Ånge kommun, som lyfte perspektivet till europeisk nivå, och Jens Danielsson, Örnsköldsviks kommun som talade om behovet av kulturtransformation i organisationer. Peters perspektiv handlade om den kommersiella sidan, att det måste vara affärsmässigt gångbart om ett ekosystem ska vara hållbart över tid. Att tjäna pengar på arbete istället för ägande låter kanske nästan politiskt, men det är en viktig ingrediens i vår filosofi. Vi tror att öppenhet och gemensamhet inte står i motsats till entreprenörskap, utan tvärtom kan förstärka det. Men då måste också det ekonomiska ekosystemet fungera så att aktörer kan tjäna pengar på öppen källkod istället för att tvingas in i proprietära modeller för att kunna göra affär på licenser.

Infrastruktur är inga tomtebloss

En formulering som fastnade från dagen var Lars Persson Skandevalls ord: ”Infrastruktur är inga tomtebloss”. Det fångar kärnan i utmaningen. Det räcker inte att utforska och pilotprojektera. Det krävs långsiktighet, uthållighet och gemensamma strukturer för att bära innovation hela vägen till driftsatt vardag. Och vid tidpunkten för IoT Studio hade diwise redan börjat driftsättas på riktigt i Sundsvalls kommun, som en del av kommunkoncernens öppna digitala infrastruktur.

Samtalet om kulturtransformation har en stark bäring på Masarins egen affärsidé som bygger på Kultur som strategi. Och Petras perspektiv är också en bärande idé i vår strategi, från regionalt till nationellt till europeiskt. Samverkan behövs på alla nivåer.

Vad vi tar med oss

IoT Studio visade att det vi byggt i Sundsvall har relevans långt utanför länsgränsen. Det vi hoppas på är att fler kommuner och regioner ser möjligheten att bygga gemensam digital infrastruktur med öppen källkod, istället för att var och en uppfinner hjulet på nytt. Diwise är utvecklat med just den ambitionen.

Vi är på något riktigt bra och riktigt roligt här. Och det har som sagt bara börjat.

Porträtt Peter Axelsson

Peter Axelsson

Nästa inlägg

Diwise - en plattform som förändrar Sverige

Diwise – en plattform som förändrar Sverige

Läs inlägg